KLIENT

Prihlásenie do klientskej zóny
Prihlásiť >

POŽIADAVKY

Rýchly výber >

Najnovšie ponuky (4)

Barter otázky a odpovede


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

 

Nestíham vybavovať súčasné objednávky.

Ja potrebujem iba peniaze

Keď mi zoženiete nákupy, potom sa u Vás zaregistrujem.

Až bude v bartrovom systéme „Jožko Mrkvička“, potom vstúpim aj ja

Ako mi budete úročiť moje bartrové prostriedky?

Budem môcť platiť províziu a poplatky bartrom?

Členský poplatok je príliš vysoký. Prečo mám platiť nejaké poplatky dopredu?

Provízia 5% je vysoká

Prečo mám platiť pri pomerových bartrových obchodoch províziu z celého obchodu a nie len z bartrovej časti obchodu?

Mám svojich stálych dodávateľov, nechcem ich meniť

Ja nemám problémy s peniazmi, mám ich dostatok a môžem si za ne kúpiť čo chcem, nie sme „odkázaní“ na barter.

Nepotrebujem podporiť môj predaj, mám tak dobré výrobky a služby, že zákazníci chodia za mnou sami

Musel by som zamestnať na bartrové obchody ďalšiu silu, kto by sa tomu vo firme venoval. Nemám kedy chodiť na Internet a sledovať bartrový Informačný systém. 

Bartrujú firmy čo majú problém zarobiť peniaze a o tieto my nemáme záujem, veď kto má peniaze – nepotrebuje bartrovať.

Región máme chytený, do vzdialenejších regiónov nemáme záujem dodávať naše výrobky, predražila by sa nám doprava a potom aj servis.

V bartri sú vyššie ceny ako normálne keď nakupujem za eurá

U dodávateľov máme veľké zľavy, budem ich mať aj pri nákupoch cez barter?

Čo sa stane keď budem mať bartrové prostriedky a nebudem vedieť čo za ne nakúpiť?

Čo sa stane s mojimi bartrovými prostriedkami, keď už nebudem chcieť aktívne bartrovať?

Pozeral som Vašu bartrovú burzu, nič ma tam v ponukách nezaujalo, čo by sa mi hodilo kupovať cez barter

Dáte mi zoznam Vašich klientov – kto je u Vás v systéme? Pozriem si ho

Bol som pred 15-timi rokmi členom (INEJ) bartrovej spoločnosti a zostali mi tam bartrové body.

Keď dodám cez barter môj „nábytok“ výrobcovi „bazénov“, čo budem robiť s bazénom?

Aký je pomer bartrového eura k Euru?

Ktorá banka spravuje bartrové body?

Ako je to s bartrovými obchodmi v účtovníctve?

Keď budem predávať cez barter a zákazníci mi budú platiť bartrovými eurami, z čoho zaplatím mzdy, dane, odvody?

Môžem bartrovať iba do výšky mojej marže – 10%

Zožeňte mi zákazku, až potom Vám budem platiť nejaké poplatky.

Keď si odberateľa cez barter nájdem v Informačnom systéme sám, budem aj tak platiť províziu?

My v priebehu roka nič nenakupujeme

Čo ak nikto z bartrového systému nebude chcieť moje výrobky? (Ak neurobím v priebehu roka žiadny obchod?)

Sú štátom povolené takéto obchody?

Keď predám, kto potom bude mať tie moje bartrové eurá (body)?

Čo v tom prípade ak bartrový systém skrachuje, čo bude s mojimi bartrovými eurami?

Čo ak klient, ktorý chce odo mňa cez barter nakupovať a nebude mať bartrové prostriedky, a ja o tom nebudem vedieť?

Môžem ponúknutú bartrovú zákazku odmietnuť?

Prečo sa nebártruje na 100% ?

Barter je pomalý, ja potrebujem rýchly obchod

Poradím sa s mojou ekonómkou

Viem že nemám plne vyťažené kapacity, ale to čo zarobím mi stačí na slušný život

Prešli sme teraz na úsporný režim, pozastavili sme všetky nákupy, ktoré nie sú existenčné, SNAŽÍME SA – PREŽIŤ!

Môžem cez Vás predávať moje výrobky a služby a pritom nebártrovať?

Čo ma bude stáť bartrovanie cez VOICE?

Keď sa zaregistrujem do bartrového systému, zaručíte mi obchod?

Čím sú kryté bartrové eurá?

Čo sú to vlastne bartrové eurá? Nie sú to peniaze, tak čo teda?

 

 


Nestíham vybavovať súčasné objednávky.

To je skvelé. A to máte takto 100%-tne naplnené kapacity celoročne? Alebo iba práve teraz? Ak to takto nie je po celý rok, tak si bartrovými zákazkami môžete vyťažiť práve tieto voľnejšie slabšie mesiace. A stáva sa Vám, že Vám nejaký zákazník, s ktorým ste počítali - náhle vypadne? Cez barter sa môžeme pokúsiť vyplniť aj takéto náhle výpadky... Ak ste takto vyťažení celoročne, tak potom "klobúk dolu"! Ak ste takto naplno vyťažení, stáva sa Vám, že musíte niekedy odmietnuť zákazku alebo zákazníka? Nie je to škoda? V tom prípade by ste mohli pomocou bartra rozšíriť svoje kapacity - túto investíciu by ste si mohli "zaplatiť" svojimi výrobkami alebo službami.

 

Ja potrebujem iba peniaze

OK, a kto nepotrebuje? A na čo potrebujete tie peniaze? Veľa ľudí je na peniaze tak navyknutých, že si ani neuvedomujú, koľko vecí sa dá veľmi výhodne získať inak ako za peniaze. Hovorí sa že "zvyk je železná košeľa". Ale doba a vývoj ide veľmi rýchlo dopredu. Vidíme to na malých deťoch ako majstrovsky ovládajú mobily, tablety a ďalšie elektronické "zázraky" tejto doby. Aj v biznise, podnikaní a marketingu je teraz celkom iná doba ako to bolo pred 10-timi rokmi.... To čo fungovalo vtedy, dnes už nefunguje.
Napríklad ako je to s nákupom čistiacich prostriedkov u vás vo firme alebo u vás doma? Platíte ich v eurách? No jasné že v eurách - ako inak? Mesačne to nie je veľká čiastka, ale ročne by ste boli možno prekvapení - koľko sa toho „nazbiera“. Chytrý podnikateľ tieto čistiace prostriedky zaplatí svojimi výrobkami, ktoré má napríklad na sklade a nedarí sa mu ich predať za eurá....

 

Keď mi zoženiete nákupy, potom sa u Vás zaregistrujem.

Bežný postup v živote a aj podnikaní je zvyčajne ten, že idem nakupovať- keď na to mám peniaze. Načo pôjdem kupovať vŕtačku, keď na ňu nemám peniaze.... V bartrovom obchode je to podobne. Poradca záujemcovi nájde príležitosť na bartrový nákup, ale keďže záujemca ešte nie je klientom, a ani nemá zarobené bartové eurá, tak je práca bartrového poradcu zbytočná, bartrový nákup sa nedá zrealizovať.
Barter je teamová hra – poradcu s klientom o ktorého sa stará.
Pre informáciu sa môžete pozrieť do zoznamu našich ponúk, čo máme na Internete. Možno tam objavíte niečo čo by sa Vám práve hodilo. Väčšina obchodov sa ale uskutočňuje na základe individuálnych požiadaviek našich klientov, nie na základe zverejnených ponúk. Je to podobné ako v zákazkovom krajčírstve. Aj tam máte zopár hotových modelov na predaj, ale ťažisko práce zákazkového krajčírstva je v šití modelov - na mieru.

 

Až bude v bartrovom systéme „Jožko Mrkvička“, potom vstúpim aj ja

Toto je jedna z možností, že si počkáte až sa „Jožko Mrkvička“ u nás zaregistruje a potom o využívaní bartra budete uvažovať aj vy. Je „Jožko Mrkvička“ pre Vás tak významný, že konáte iba podľa neho? Alebo je to Váš jediný dodávateľ? Je to naozaj tak, že sa Vám nič iné okrem sortimentu čo Vám dodáva „Jožko Mrkvička“ nehodí? Skúste sa na to pozrieť aj inak. Čo by ste potrebovali v oblasti réžie, propagácie, marketingu, údržby, opráv, modernizácie, investícií, atď.... ? Tam všade môžete platiť Ak Vám na „Jožkovi Mrkvičkovi“ tak veľmi záleží, môžete urobiť zopár dobrých bartrových obchodov a potom môžeme p.Mrkvičkovi účasť v bartrovom obchodovaní spoločne navrhnúť.

 

Ako mi budete úročiť moje bartrové prostriedky?

Bartrové prostriedky sa nedajú úročiť, pretože bartrová spoločnosť Vašimi prostriedkami nedisponuje, na rozdiel od banky, ktorá Vaše peniaze používa na kapitálových trhoch, prípadne Vaše peniaze ďalej požičiava vo forme úverov, za ktoré prijímatelia úverov banke slušne platia. Bartrové eurá je hodnota Vašich predajov – koľko ste (a čoho) predali do bartrového systému. Keď máte doma 3 kabáty, o rok tam budete mať zase tie tri kabáty, nenamnožia sa Vám. Účelom bartrového systému je tie 3 kabáty (ak sa Vám nehodia) ponúknuť ich niekomu, komu sa budú hodiť a za ne si v bartrovom systéme vybrať niečo iné – čo by sa Vám hodilo. Na rozdiel od banky, ktoré tie Vaše kabáty požičiava – a na nich zarába (z toho ich zárobku vám ide iba malé percento)

 

Budem môcť platiť províziu a poplatky bartrom?

Ročné manipulačné poplatky sa dajú platiť bartrom. V prípade keď budete bartrovať a zarobíte si bartrové eurá, v ďalších rokoch spolupráce tieto poplatky máte možnosť zaplatiť z bartrových eur (je to uvedené v cenníku). Aj provízie je možné platiť bartrovými eurami – pri vyšších objemoch, ktoré by ste urobili cez barter.

 

Členský poplatok je príliš vysoký. Prečo mám platiť nejaké poplatky dopredu?

Nemusíte platiť nič dopredu! Do bártrového systému môžete vstúpiť zdarma. U nás sa platí ročný registračný poplatok až keď máte potvrdenú prvú zákazku od klienta bartrového systému (objednávku). Ročný registračný poplatok nie je iba „vstupenka“ do bartrového systému. V tomto poplatku má firma zaplatených veľmi veľa služieb – napríklad propagáciu a marketing v rámci celého batrového systému (celé Slovensko), garanciu bartrových obchodov (u nás neexistujú dlžníci), kompletné spravovanie bartrového konta – kde má klient kompletný prehľad (evidenciu) bartrových obchodov, prístup do Informačného systému. Poradcovia pracujú pre svojho klienta hneď odo dňa registrácie, získanie zákazky nie je lacné.

 

Provízia 5% je vysoká

Toto sú naše náklady, ktoré máme. Táto provízia je základná. Keď kupujete niečo v malom, tiež máte základnú cenu. Tak ako inde, aj u nás keď firma bartruje vo väčších objemoch, tiež má províziu nižšiu (je to uvedené v cenníku).
Firmy, ktoré chcú fungovať, bežne dávajú na aktivity v rámci podpory predaja (odmeny obchodníkom, propagácia, marketing, veľtrhy, výstavy, prezentácie, odborné semináre, predajné akcie) oveľa viac ako je 5%. Provízia pre VOICE sa platí iba z úspešne zrealizovaných obchodov (firmy si bežne prenajímajú billboardy, často z tejto investície nepríde ani jeden klient)

 

Prečo mám platiť pri pomerových bartrových obchodoch províziu z celého obchodu a nie len z bartrovej časti obchodu?

Pomocou bartra a bartrového systému získate nového zákazníka, ktorý u Vás nakúpi kvôli tomu, že ste účastníkom bartrového systému. Inak bez možnosti bartrovať by zákazník zrejme nakúpil inde - u Vašej konkurencie. Zákazník Vám zaplatí nielen bartrové eurá ale aj klasické bežné eurá. Cez bartrovú spoločnosť získate zákazku v celej výške, nielen vo výške bartrovej platby. Váš zisk nebol iba z bartrovej časti zákazky, zarobili ste zisk z hodnoty celej zákazky.

 

Mám svojich stálych dodávateľov, nechcem ich meniť

To je samozrejme logické a aj pochopiteľné, že máte z tohto obavu. Firma si svojich dodávateľov hľadá a selektuje celé roky. Aj Vašim dodávateľom môžete ponúknuť účasť v bartrovom systéme. Keď ste s nimi doteraz spolupracovali a odoberáte od nich určitý objem výrobkov alebo služieb, tento objem môžete cez barter navýšiť. Často sa ale stáva, že Vaše mesačné (ročné) obraty voči minulosti klesli, pretože ako klesol Vám váš predaj, tak sa zrejme znížili aj Vaše nákupy u Vašich stálych dodávateľov. Okrem toho - dodávateľov cez barter môžete mať ako doplnkových, bez toho, aby ste rušili zmluvy alebo dohody s Vašimi súčasnými dodávateľmi. Bartrovať môžete aj jednorázové veci, kde nemáte dlhoročné vzťahy (zhotovenie parkoviska, nainštalovanie zabezpečovacieho zariadenia, víkendový pobyt, atď ...)

 

Ja nemám problémy s peniazmi, mám ich dostatok a môžem si za ne kúpiť čo chcem, nie sme „odkázaní“ na barter.

To že sa Vám darí a momentálne máte veľa peňazí, to je super. Svedčí to o Vašej šikovnosti a o Vašich schopnostiach. Bartrovanie pre Vás môže byť nová hra. Ako keď si hokejisti z NHL idú občas zahrať golf, alebo idú na rybačku. Barter veľmi úzko súvisí aj so stratégiou a budúcnosťou firmy. Bartrovanie cez bartrový systém je vlastne obchodovanie v rámci viazanej klientely, čo je momentálne jedným s najsilnejších a najefektívnejších marketingových nástrojov pre firmu. Bartrovanie cez bartrový systém je vlastne – platba vlastnými výrobkami. Každý „smrteľník“ – keď si chce niečo kúpiť – najprv musí zarobiť eurá a potom za tieto eurá môže nakupovať. Účastník bartrového systému môže platiť – priamo svojimi výrobkami – nábytkom, tvárnicami, projektmi, atď... Mať vo firme toto zabehnuté a rozumieť takémuto druhu biznisu nie je na zahodenie. Vedieť si vo svojej firme – vyrobiť „vlastné peniaze“ a s nimi potom platiť – je určite celkom zaujímavé.

 

Nepotrebujem podporiť môj predaj, mám tak dobré výrobky a služby, že zákazníci chodia za mnou sami

To je skvelé že sa Vám darí. Barter nie celkom najšťastnejšie riešenie pre firmy, čo majú s peniazmi nejaký problém, práve naopak. Vo svete bartrujú skôr bohaté firmy, aby boli ešte bohatšie. Jedná sa o to, že ak nemá firma svoje celkové kapacity využité naplno, bartrom ich môže naplno vyťažiť. Je celkom možné, že príjmy zo 60%-tného vyťaženia kapacít sú veľmi dobré a stačia na príjemný a pohodlný život. Barter nie je iba o peniazoch, barter je sedliacky zdravý rozum. Dobrý gazda je ten, kto svoj potenciál využije na 100% (príkladom sú najúspešnejší podnikatelia a svetové firmy). Často sa stáva, že sa firme darí, a prestane sa rozvíjať, expandovať, možno trochu spohodlnie a „zaspí na vavrínoch“ (keďže zákazníci chodia sami a netreba o nich bojovať). Ibaže kedykoľvek môže prísť silná konkurencia, ktorá urobí svojim príchodom poriadny prievan a zo dňa na deň je problém

 

Musel by som zamestnať na bartrové obchody ďalšiu silu, kto by sa tomu vo firme venoval. Nemám kedy chodiť na Internet a sledovať bartrový Informačný systém.

Každý náš klient má u nás poradcu - obchodníka, ktorý klientovi s bartrovými obchodmi pomáha. Určite to nie je práca, ktorá by u nášho klienta zamestnala človeka na plný úväzok. Treba priznať, že bartrový obchod sa neurobí „sám“. To čo očakávame od klienta (alebo poverenej osoby vo firme), že nám poskytne dostatok informácií – čo vie do bartra ponúknuť a tiež čo by sa mu hodilo naspäť. No a nakoniec – klient si dohodne s dodávateľom alebo odberateľom – podmienky obchodu (to čo by robil aj pri obchode za eurá).

 

Bartrujú firmy čo majú problém zarobiť peniaze a o tieto my nemáme záujem, veď kto má peniaze – nepotrebuje bartrovať.

Áno - toto sa hovorí medzi ľuďmi, ale nie je to celkom pravda. Jedným z najznámejších podnikateľov, ktorý bartroval bol pán Baťa, a tento sa nedal považovať za neschopného alebo nesolventného podnikateľa, práve naopak! Ak má firma vážne alebo dokonca existenčné problémy, takáto firma bartrovať nedokáže a ani nemôže. Bartrovanie cez bartrový systém je pre firmy, ktorým sa darí, aby sa im darilo ešte viac. Barter nie je iba o peniazoch, barter je sedliacky zdravý rozum. Dobrý gazda je ten, kto svoj potenciál využije na 100% (príkladom sú najúspešnejší podnikatelia a svetové firmy). Viete, často sa stáva, že sa firme darí, a prestane sa rozvíjať, expandovať, možno trochu spohodlnie (keďže zákazníci chodia sami a netreba o nich bojovať), ibaže kedykoľvek môže prísť silná konkurencia, ktorá urobí svojim príchodom poriadny prievan a zo dňa na deň je problém. Napríklad tu v Trenčíne v sídle firmy VOICE bolo viacej silných solventných firiem, a dokonca mali aj veľa peňazí, a teraz zostali po nich už len opustené prázdne haly.

 

Región máme chytený, do vzdialenejších regiónov nemáme záujem dodávať naše výrobky, predražila by sa nám doprava a potom aj servis.

To je skvelé, že máte v regióne také silné postavenie. A máte vaše kapacity vyťažené na 100% ? Vo Vašom regióne nepôsobí žiadna Vaša konkurencia? Barter je hlavne o tom, aby firma fungovala dobre ale aj efektívne, to znamená, aby boli kapacity vyťažené na 100% - priestory, stroje, ľudia, doprava atd. Myslím si že by sa našli v regióne ešte ďalší záujemcovia o vaše výrobky alebo služby, ak by mohli časť platby bartrovať a ktorí momentálne nakupujú u Vašej konkurencie.

 

V bartri sú vyššie ceny ako normálne keď nakupujem za eurá

Do určitej miery máte pravdu, iba by sme si mali ujasniť čo sú to normálne ceny! A čo je NORMÁLNE A ZDRAVÉ podnikanie. Myslíte si, že keď Vás zákazník „stlačí“ dole s cenou o xy percent, že toto je normálna cena? Predávajúci môže zákazníkov „lákať“ zľavami, výpredajmi, rôznymi bonusmi... ibaže takto príde o časť svojho zisku, ktorý mohol mať (a zľavy ho o veľkú časť zisku pripravia). Podnikateľ má aj inú cestu ako získať zákazníka a to tým, že zákazníkovi ponúkne namiesto zľavy – možnosť bartrovať. Veľmi často je pre zákazníka VÝHODA vo forme bartra výhodnejšia – ako výhoda vo forme zľavy. Ak pri kúpe za eurá dostanete zľavu napríklad 20% a na druhej strane pri bartrovaní môžete 60% z ceny výrobku zaplatiť Vašimi výrobkami (bartrom) – je to na zváženie – čo je výhodnejšie. Pri variante platby v eurách je cena NIŽŠIA. bartrová varianta je zas VÝHODNEJŠIA - z hľadiska potrebného množstva eur (iba 40% v eurách a zvyšok si môžete „odpracovať“). Nie všetko čo je LACNEJŠIE je zároveň aj VÝHODNEJŠIE.

 

U dodávateľov máme veľké zľavy, budem ich mať aj pri nákupoch cez barter?

Ak sa Váš súčasný dodávateľ zapojí do bartrového systému, tak je celkom možné, že zľavy ktoré máte uňho doteraz, budete mať aj naďalej. U iného dodávateľa, kde budete novým zákazníkom, tam asi také veľké zľavy mať nebudete, ale zase získate veľa iných výhod, ktoré barter poskytuje – okrem zliav. Zľava je jedna z možností (teraz asi najrozšírenejšia) ako získať zákazníka, ale určite to nie je jediná možnosť získania zákazníka.

 

Čo sa stane keď budem mať bartrové prostriedky a nebudem vedieť čo za ne nakúpiť?

Toto je hypotetická situácia, pretože každý podnikateľ a aj každý človek niečo potrebuje. Ak nie okamžite v tejto chvíli, tak celkom určite v priebehu roka niečo potrebovať bude. O tom - koľko bartrových eur firma zarobí a ako s nimi naloží, to je na majiteľovi (konateľovi) firmy. Členstvo v bartrovom systéme ho nezaväzuje k žiadnym minimálnym (ani maximálnym) ročným obratom cez barter. Okrem toho má majiteľ firmy ešte jednu možnosť – bartrové eurá môže použiť na osobné nákupy – pre seba alebo pre svojich zamestnancov.

 

Čo sa stane s mojimi bartrovými prostriedkami, keď už nebudem chcieť aktívne bartrovať?

Firma sa kedykoľvek môže rozhodnúť, že už nechce bartrovať. V obchodných podmienkach máme ustanovenie, že firmám, ktoré už nechcú ďalej aktívne bartrovať (ponúkať cez barter ich výrobky alebo služby), naďalej poskytujeme služby ohľadom domíňania bartrových prostriedkov. Žiadna firma o bartrové prostriedky nepríde.

 

Pozeral som Vašu bartrovú burzu, nič ma tam v ponukách nezaujalo, čo by sa mi hodilo kupovať cez barter

No to je celkom možné. V bartrovej ponuke sú zvyčajne tovary alebo služby, o ktoré prejavujú záujem naši klienti. Títo nám dávajú požiadavky, o čo majú cez barter záujem, no a my sa snažíme tam tie tovary alebo služby dodať (osloviť s ponukou bartrovej spolupráce firmy čo tie dopytované tovary alebo služby ponúkajú). Je teda logické, že práve to čo vy chcete, nikto z našich klientov o to doteraz neprejavil záujem. Každý klient, t.j. aj vy ak by ste bol našim klientom, môžete zadať Vaše požiadavky a tieto môžeme potom postupne riešiť. To je naša hlavná práca.

 

Dáte mi zoznam Vašich klientov – kto je u Vás v systéme? Pozriem si ho

Tento zoznam neposkytujeme, môžete si pozrieť aktuálnu ponuku tovarov a služieb, čo naši klienti ponúkajú a tiež o čo majú záujem.

 

Bol som pred 15-timi rokmi členom (INEJ) bartrovej spoločnosti a zostali mi tam bartrové body.

No nie je to samozrejme nič príjemné, ale nie je bartrová spoločnosť ako bartrová spoločnosť. Pred 15-timi rokmi bol barter na Slovensku „v plienkach“. Tiež je veľký rozdiel, či bartrová spoločnosť funguje na províznej motivácii bartrových poradcov alebo nie. Pred tými 15-timi rokmi bartrové spoločnosti fungovali tak, že personál v tňychto spoločnostiach bol odmeňovaný z toho – koľko firiem do bartrového systému získal, a nie z toho, koľko tá firma počas troka preobchodovala. To bola veľká chyba a aj príčina, prečo vtedy barter nefungoval dobre. Keď sú poradcovia odmeňovaní „od obchodu“, majú veľkú motiváciu, aby klienti bartrové prostriedky aj zarábali a aj míňali (v začiatkoch pred tými 15-timi rokmi boli poradcovia odmeňovaní z toho koľko firiem získali...). Okrem toho objem batrových prostriedkov si určuje sám klient, takže je na ňom, aby mu žiadne bartrové body nezostali. Ak bude klient pravidelne komunikovať so svojím bartrovým poradcom a tiež sledovať aktuálne bartrové ponuky a možnosti, k situácii že by mal klient bartrové prostriedky a nevedel čo s nimi, k takejto situácii nemusí vôbec dôjsť.

 

Keď dodám cez barter môj „nábytok“ výrobcovi „bazénov“, čo budem robiť s bazénom?

No presne toto je rozdiel medzi jednoduchým bartrom čo si firmy robia medzi sebou vo forme zápočtu (niečo za niečo) a bartrom, ktorý robia firmy cez bartrový systém! Keď dodáte Váš nábytok firme čo vyrába a dodáva bazény, tento Vám nezaplatí „bazénom“ ale bartrovými eurami (interné platidlo v bartrovom systéme) a tieto bartrové eurá sa dajú použiť na bartrové nákupy V RÁMCI CELÉHO BARTROVÉHO SYSTÉMU (od ľubovoľného klienta bartrového systému)

 

Aký je pomer bartrového eura k Euru?

Pomer je 1:1. Keď je napríklad cena tonera za eurá 35 eur, tak cez barter je hodnota tiež 35 – bartových eur.

 

Ktorá banka spravuje bartrové body?

Banka je inštitúcia, ktorá spravuje oficiálne vydané peniaze – eurá. Tieto používa, obchoduje s nimi, zarába na nich (veľmi slušne). Bartrová spoločnosť – prevádzkovateľ bartrového systému, je organizátorom výmen tovarov alebo služieb medzi firmami, podnikateľmi a aj občanmi. Bartrové eurá (body) sú vyjadrením hodnoty – kto komu koľko tovaru dal alebo od koho a koľko tovaru alebo služieb si zobral. Je to celkom iný princíp – ako sú – peniaze.

 

Ako je to s bartrovými obchodmi v účtovníctve?

Bartrové príjmy a aj bartrové výdaje si firma eviduje na bartrovom konte, podobne ako si firma účtuje príjmy a výdaje v eurách. Centrála bartrovej spoločnosti zasiela klientom výpis z bartrového konta, kde má rekapituláciu svojich predajov a nákupov cez barter

 

Keď budem predávať cez barter a zákazníci mi budú platiť bartrovými eurami, z čoho zaplatím mzdy, dane, odvody?

Bartrové obchodovanie je vhodné pre firmy, čo fungujú, majú zákazky, majú odbyt, ibaže ten odbyt nemajú stály, pravidelný, nemajú plne vyťažené svoje kapacity. Firma si tak v pohode dokáže zarobiť z eurových zákaziek na mzdy, odvody.... Barter je nadstavba, je to lepšie vyťaženie strojov a ľudí, ktorí sú platení tak či tak. Okrem toho obchody, ktoré bartrová spoločnosť sprostredkováva môžu byť aj kombinované, t.j. zákazník cez barter zaplatí časť bartrovými eurami a časť v eurách, t.j. dodávateľská firma si z tej úhrady v eurách môže zaplatiť tie najdôležitejšie náklady (napríklad tie mzdy...).

 

Môžem bartrovať iba do výšky mojej marže – 10%

No to by bartrovanie stratilo svoj zmysel. Pomocou bartra môže podnikateľ „nakupovať“ to čo potrebuje pre svoje podnikanie, t.j. to čo má v nákladoch, takže nie je bartrovnanie limitované iba maržou. Aby zákazník uprednostnil bartrového dodávateľa pred dodávateľom za eurá (čo ho ešte láka aj rôznymi zľavami), výška bartra musí byť minimálne 50%

 

Zožeňte mi zákazku, až potom Vám budem platiť nejaké poplatky.

To sa dá urobiť veľmi jednoducho – môžete sa zaregistrovať tak, že registračné poplatky platíte až keď obdržíte prvú zákazku.

 

Keď si odberateľa cez barter nájdem v Informačnom systéme sám, budem aj tak platiť províziu?

Áno. Tento bartrový obchod by ste si bez Informačného systému o ktorý sa starajú naši poradcovia nemohol sprostredkovať. Aj napĺňanie databázy novými klientmi – to je tiež práca poradcov bartrového systému. V provízii, ktorú platíte pri predaji, máte zaplatenú aj prácu poradcu keď budete potrebovať riešiť Vaše bartrové nákupy

 

My v priebehu roka nič nenakupujeme

Na prvý pohľad to tak často môže vyzerať, potom keď sa majiteľ firmy zamyslí, tak zistí že sa predsa len nakupuje – viac ako by sa zdalo. Ak zarobíte bartrové eurá z lepšieho využitia Vašich voľných kapacít, môžete ho použiť okrem bežných firemných nákupov aj na nákupy a výdaje osobné – pre Vás alebo Vašich verných a produktívnych zamestnancov. Je možné, že nenájdete možnosti bartrových nákupov vo veľkých objemoch, tak ale ani bartrové predaje nemusíte „hnať“ do veľkých objemov. Otázka je, či chcete nových zákazníkov, či chcete byť silnejší ako Vaša konkurencia. Nákupy sa vždy nájdu, stačí pohľadať...

 

Čo ak nikto z bartrového systému nebude chcieť moje výrobky? (Ak neurobím v priebehu roka žiadny obchod)

To sa nedá vylúčiť, ale je to veľmi nepravdepodobné, pretože sme Vás oslovili na základe požiadaviek našich klientov. Okrem toho má firma možnosť registrácie, pričom registračný poplatok sa platí až pri prvej objednávke.

 

Sú štátom povolené takéto obchody?

Áno, túto činnosť vykonávame v súlade so Živnostenským zákonom – sprostredkovanie a zúčtovanie kompenzačných (bartrových) obchodov na vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni spôsobom účtu tretej osoby – v rozsahu voľnej živnosti a tiež ďalšia povolená činnosť - prevádzka zúčtovacieho strediska pre kompenzačné (bartrové) obchody v rozsahu voľnej živnosti, poskytovanie tovarových úverov

 

Keď predám, kto potom bude mať tie moje bartrové eurá (body)?

Bartrové eurá máte vy, centrála bartrovej spoločnosti Vám bartrové eurá iba eviduje. Bartrové eurá je vlastne evidencia – v akej hodnote firma dala svoje výrobky do bartrového systému. No a v tejto hodnote si môže potom firma tovary alebo služby zase odobrať naspäť. Na rozdiel od banky, prevádzkovateľ bartrového systému s Vašimi bartrovými eurami – nedisponuje s nimi, nepoužíva ich. Sú to VAŠE batrové eurá, a iba vy o nich môžete rozhodnúť.

 

Čo v tom prípade ak bartrový systém skrachuje, čo bude s mojimi bartrovými eurami?

Bartrový systém nemôže skrachovať, tak isto ako neskrachovala ani RVHP (Rada vzájomnej hospodárskej činnosti, ktorá veľmi dobre fungovala za socializmu). Keď by ale z nejakého dôvodu bartrový systém končil svoju činnosť, dôjde postupne k vyrovnaniu bartrových eurových zostatkov – tovarmi alebo službami.

 

Čo ak klient, ktorý chce odo mňa cez barter nakupovať a nebude mať bartrové prostriedky, a ja o tom nebudem vedieť?

Na toto je pamätané v obchodných podmienkach bartrového systému. Každý predávajúci si môže pri realizácii bartrového obchodu solventnosť zákazníka preveriť u pracovníčky nášho Zúčtovacieho strediska. Dokonca štandardne bartrové eurá na bartrovom konte bartrového zákazníka rezervujeme (blokujeme) v prospech predávajúceho klienta. Veľmi podobný systém majú banky a hovoria tomu – vinkulácia alebo akreditív. Banky si za túto službu účtujú nemalé poplatky, u nás to má klient zaplatené v štandardnom balíku služieb (ročný manipulačný poplatok). Ak budete dodržiavať Obchodné podmienky batrového systému, nemôže sa stať, že by ste dali zákazníkovi Váš tovar a on by nemal dostatok bartrových eur na zaplatenie.

 

Môžem ponúknutú bartrovú zákazku odmietnuť?

Áno môžete, ak je to pre Vás nevýhodné.

 

Prečo sa nebártruje na 100% ?

Aj bartrovanie na 100% barter má svoje výhody a nevýhody. Je veľa výrobkov a produktov, ktoré by v prípade 100%-tného bartrovania z bartrovej ponuky – „zmizli“, ako napríklad autá, technológie, výrobky s vysokým podielom materiálových nákladov zo zahraničia atď.

 

Barter je pomalý, ja potrebujem rýchly obchod

Máte pravdu, že barter väčšinou nie je tak „rýchly“ ako obchod za eurá. Má ale veľké množstvo iných výhod, ktoré obchod na eurá nemá. Napríklad ak chce byť firma v podnikaní za eurá lepšia ako konkurencia, tak zvyčajne „bojuje“ o zákazníka formou zliav, čím sa ale pripraví o značnú časť svojho zisku. Alebo musí firma vynaložiť nemalé prostriedky na marketing a propagáciu svojich výrobkov (treba predbehnúť konkurenciu), čo tiež stojí kopec peňazí. Ak firma ponúkne zákazníkom možnosť časť platby platiť „bartrom“, získa zákazníka celkom jednoducho, a to bez nutnosti ponúkať na svoje výrobky zľavy alebo splatnosti, tiež bez finančne náročného marketingu a propagácie....

 

Poradím sa s mojou ekonómkou

To je v poriadku, ibaže Vaša pani ekonómka nemá taký pohľad na firmu – ako má majiteľ. Bartrovanie úzko súvisí so stratégiou firmy, s optimalizáciou výrobných aj nevýrobných kapacít, a toto je zvyčajne v kompetencii jedinej osoby vo firme a to je majiteľ, konateľ alebo riaditeľ... Bohužiaľ často zamestnanci vo firme, ktorí sa obávajú že im spolu s bartrom pribudne aj práca navyše, majiteľovi firmy barter hneď na začiatku znechutia... hoci to čo si domýšľajú nie je pravda, pretože evidencia a sledovanie bartrových obchodov je celkom jednoduché)

 

Viem že nemám plne vyťažené kapacity, ale to čo zarobím mi stačí na slušný život

Veľa vecí sa inak javí a inak je to v skutočnosti. Všetko čo je okolo nás, vrátane života ako takého sa buď zlepšuje, napreduje, expanduje alebo naopak – upadá, speje k zániku. Iná stredná cesta NEEXISTUJE! Keď si postavíte dom, a venujete sa mu, udržiavate ho, staráte sa oň, zveľaďujete ho, tak je v dobrom stave. Keď sa oň prestanete starať a INVESTOVAŤ doňho, postupne začne chátrať, až sa nakoniec celkom rozpadne. No a tá cesta smerom dole je dosť nebezpečná, pretože v určitom okamihu už niet návratu, ten stroj (vaša firma) sa už v určitom štádiu úpadku – NEBUDE DAŤ ZNOVU NAŠTARTOVAŤ...

 

Prešli sme teraz na úsporný režim, pozastavili sme všetky nákupy, ktoré nie sú existenčné, SNAŽÍME SA – PREŽIŤ!

No to je celkom logické, ale funguje to iba krátku dobu. Ak napríklad predajca pneumatík prejde na úsporný režim a zastaví všetky investície, modernizácie a rozvojové programy, a nikomu na týchto zákazkách nedá zarobiť, tak ušetrí nejaké tie eurá. Ibaže tieto firmy keďže nezarobia a tiež budú musieť „šetriť“ tak si nekúpia nové pneumatiky (budú jazdiť menej alebo budú jazdiť na tých starých – kým sa bude dať) alebo časť áut odstavia v garáži alebo ich predajú... Takže keď nedáte zarobiť, potom ani vy potom nezarobíte. Oveľa lepšia je zásada „ži a nechaj žiť“...

 

Môžem cez Vás predávať moje výrobky a služby a pritom nebártrovať?

Firmy sa stávajú našimi klientmi lebo chcú „platiť“ za svoje nákupy svojimi výrobkami alebo službami – a šetriť si tak eurá, čo je pre každého podnikateľa - veľmi zaujímavé. Nakupovanie za eurá by bolo pre nich – nelogické.

 

Čo ma bude stáť bartrovanie cez VOICE?

Vstup do bartrového systému Vás nestojí – nič. Potom, keď si dohodnete prvú zákazku, tak potom Vás to bude stáť ročný registračný poplatok – podľa cenníka VOICE a potom 5% z každého obchodu, ktorý Vám sprostredkujeme (platí predávajúci klient) a ktorý sa aj uskutoční.

 

Keď sa zaregistrujem do bartrového systému, zaručíte mi obchod?

Poradca VOICE hľadá pre klienta obchodných partnerov - dodávateľov a odberateľov, pomáha mu pomocou bartrovania čo najlepšie využívať jeho voľné kapacity. Čo ale poradca VOICE nedokáže ovplyvniť je kvalita výroby, cena, servis, prístup k zákazníkovi a pod....čo zásadne ovplyvňuje – či sa obchod uskutoční alebo nie. Každý kupujúci bez ohľadu na barter a cenu zvažuje hlavne kvalitu, servis, dodacie podmienky... V prípade ponuky našich klientov, kde boli ponúkané výrobky s dobrou kvalitou a cenou, nezaznamenali sme žiadne problémy s predajom – a obchod urobili bez problémov.

 

Čím sú kryté bartrové eurá?

Bartrové eurá sú kryté majetkom k tovarovým úverom

 

Čo sú to vlastne bartrové eurá? Nie sú to peniaze, tak čo teda?

Pri bartrovní ktoré si robia firmy medzi sebou (zápočty) si vzájomne vymieňajú tovary a služby za iné tovary alebo služby. Často sa ale stane, že tovar ponúknutý predávajúcemu namiesto platby - je pre predávajúceho neprijateľný.
V bartrovej spoločnosti sú bartrové eurá - náhrada za tento tovar alebo služby. Bartrové eurá je hodnota tovaru alebo služieb ktoré sa používajú ako „bartrové platidlo“.