KLIENT

Prihlásenie do klientskej zóny
Prihlásiť >

POŽIADAVKY

Rýchly výber >

Najnovšie ponuky (4)

Elektrický diamantový jadrový vŕtací stroj REMS Picus S3 + vŕtacie korunky Profesionálny elektrický diamantový jadrový vŕtací stroj pre jadrové vŕtanie v železobetóne. Predávame celok - Elektrický diama... viac >
Píla MLI 01H Predám Pásovú pílu s hydraulikou MLI 01H - Píla je plne funkčná v prevádzke. Možnosť odskúšania. Je riadená počítačom ale takt... viac >
Technológia na výrobu jednovrstvových betónových výrobkov Ponúkame na predaj technológiu na výrobu betónových prvkov - tenkostenné tvárnice, stratené debnenie, obrubníky, komínové tvaro... viac >
Frézka TOS FV2a Ponúkam na predaj frézku. Je nutné opraviť priečny posuv. Pre viac info mi volajte alebo píšte. Po dohodnutí termínu nutný osob... viac >

Dedinka s 550 obyvateľmi chce autonómiu a vlastnú menu


Dedinka s 550 obyvateľmi chce autonómiu a vlastnú menu
 

RÍM - Talianska dedinka Filettino s iba 550 obyvateľmi sa chce stať autonómnym kniežatstvom s vlastnou menou, ktorú už dokonca začala tlačiť. Reaguje tak na vládny plán združiť blízke obce s menej než tisíckou obyvateľov a ušetriť tým štátnej pokladnici nejaké peniaze.

Filettino, ktoré leží v horách asi sto kilometrov na východ od Ríma, by sa malo administratívne spojiť so susedným Trevi. Jeho starosta Luca Sellari sa však pokúša vydobyť mu autonómne postavenie a má v tom vraj nadšenú podporu obyvateľov.

Na miestnej mene fiorito, ktorá sa už tlačí a ktorú už miestni ľudia používajú, je na rube richtárov portrét. Výmenný kurz fiorito-euro by mal byť stanovený na dve ku jednému. Talianska vláda zatiaľ nereagovala.

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/11/1285778/Dedinka-s-550-obyvatelmi-chce-autonomiu-a-vlastnu-menu

04.09.2011 08:12
RÍM - Mestečko Filettino v strednom Taliansku vyhlásilo nezávislosť a začalo tlačiť svoje vlastné peniaze. Miestna samospráva tak protestuje proti úsporným opatreniam vlády, podľa ktorých sa má Filettino zlúčiť so susedným mestom Trevi nel Lazio.

Filettino s 550 obyvateľmi sa nachádza zhruba 100 kilometrov východne od Ríma.

Vyhlásenie nezávislého kniežatstva inicioval v auguste starosta Luca Sellari, ktorý vytvoril aj vlastnú menu nazvanú Fiorito. Nové bankovky nesú jeho podobizeň a dajú sa už použiť v miestnych obchodoch. Slúžia tiež ako suvenír pre turistov, ktorí začali plniť ulice tohto bežne ospalého mestečka.

Vládne rozhodnutie zrušiť v obciach s menej než 1000 obyvateľmi samosprávne úrady a zlúčiť ich s väčšími mestami vyvolali pobúrenie po celej krajine. Tlak môže ešte donútiť koalíciu premiéra Silvia Berlusconiho ustúpiť, uviedla dnes spravodajská webstránka BBC.

Nové "Kniežatstvo Filettino" vybavené vlastným znakom a webstránkou si medzitým získalo medzinárodnú slávu. Prichádzajú doň televízne štáby až z Ruska, aby o ňom priniesli reportáže.

Starosta Sellari pritom pripomína, že kedysi Taliansko tvorili desiatky kniežatstiev a vojvodstiev. Ako hovorí, vnútrozemskému miništátiku San Marino sa stále darí prežiť, tak prečo nie Filettino?

 Zdroj: http://www.topky.sk/cl/13/1286054/Talianske-mestecko-vyhlasilo-nezavislost--tlacia-si-vlastne-peniaze