KLIENT

Prihlásenie do klientskej zóny
Prihlásiť >

POŽIADAVKY

Rýchly výber >

Najnovšie ponuky (4)

Hnojivo bi-omin 1 - na trávu Ponúkame komplexný systém hnojenia trávnika v priebehu celého vegetačného roka. Tekuté hnojivo bi-omin 1 na trávu je koncentrov... viac >
Tonery Ponúkame reno­vo­vané aj origi­nálne kazety pre tlačiarne a špeciálne tlačové zaria­denia. viac >
Ubytovanie Ponúkam ubytovanie v penzióne Horec v peknom prostredí blízko Banskej Bystrice na firemné akcie, školenia, víkendové pobyty... viac >
Nakladače AVANT Klientom bartrového systému ponúkame univerzálne, kĺbové nakladače AVANT, s celoročným využitím. V ponuke je 6 modelových sérií... viac >

Odteraz platím v naturáliách!


Dostávate často nákupnú horúčku, a potom si chytáte hlavu, koľko ste minuli? Máme pre vás spôsob, ako dostať to, čo chcete, a pritom ušetriť. Bartrujte.


Nejde o žiadnu novinku. Isto už máte za sebou detské bartre typu niečo za niečo ako výmena céčok či nálepiek Barbie, starší súrodenec vás umlčiaval vetou „Ak to nepovieš rodičom, tak…” a doma sa vás snažili vyburcovať k činom sľubmi za „protislužbu”. A vy, keď ste niečo naozaj chceli, boli ste schopné urobiť čokoľvek, aby ste to dostali. Boli ste bez peňazí a nemali ste na výber. A aj keď v dospelosti máte potrieb a túžob ešte viac, zrazu mnohé z nich odsúvate nabok, lebo máte pocit, že si ich nemôžete dovoliť. Omyl!

Návrat k bartrovaniu?


Hoci ľudia bartrujú, odkedy žijú v komunitách, vďaka internetu výmenný obchod opäť nadobúda na popularite. Už vôbec totiž nemusí prebiehať len vo vašej lokalite, čokoľvek si môžete vymieňať bez hraníc. Mnohí ho praktizujú nielen s cieľom ušetriť, no stal sa pre nich koníčkom. Otvára dvere nových možností, je to spôsob, ako uskutočňovať svoje potreby a zároveň potreby niekoho iného bez toho, aby ste minuli čo i len korunu. Vymieňať môžete veci, ktoré nepotrebujete, alebo svoj servis za odplatu za to, čo by sa zišlo vám.
Dajte sa prekvapiť, čo obchod prinesie
Zaujala vás myšlienka, no máte pocit, že nemáte čo ponúknuť? Zamyslite sa a buďte kreatívna. Okrem vecí, ktoré už nepotrebujete, vaša práca a zručnosti môžu byť hlavným bartrovacím artiklom. Ľudia môžu byť otvorení rôznym možnostiam a návrhom, no keď sa ich nespýtate, nikdy na ne neprídete. Prinajhoršom vás odmietnu.

Ak, naopak, nemáte celkom ucelenú predstavu, čo za svoje služby či tovary žiadať, dajte si inzerát a dajte sa prekvapiť ponukou. „Ako učiteľka francúzštiny som si dala inzerát: Vymením hodiny francúzskej konverzácie, za…” hovorí Nina. „Nasledujúce mesiace boli vďaka tomu príjemné a dobrodružné. Prišli mi ponuky od výmyslu sveta, no dalo sa z nich vybrať.”


„Odpracujte si” dovolenku


Grafická dizajnérka a tvorkyňa webstránok Alena hovorí, že keď sa chystá do nejakej destinácie, vždy si najprv prejde na internete všetky hotely a B&B v danej oblasti. „Mnohé majú úbohé webstránky, preto ich kontaktujem. Navrhnem im barter, že im spravím novú, a pošlem im link na stránky, ktoré som už robila. Nielenže ani raz neodmietli, no precestovala som už takto veľa krajín a získala množstvo lukratívnych ponúk. Nielen bartrových, ale aj riadne zaplatených,” hovorí.
Cíťte sa ako doma…
Chcete ísť na dovolenku a nechcete minúť všetky úspory? Ak ste dobrodružný typ, skúste tzv. House swap alebo po slovensky výmenu domov (často aj áut). Je to alternatívny spôsob, ako cestovať a spoznať bližšie štýl života tamojších ľudí. Je mnoho webstránok ponúkajúcich výmenu domov. V podstate si vyberáte na základe svojich preferencií, možností a fotiek medzi inzerátmi typu „Vlastním dom pri mori a vymením ho na dva týždne za byt v európskej metropole”. Ľudia si vymieňajú skromné byty aj luxusné vily. House swap môžete využiť aj vtedy, ak idete na dovolenku a máte problém s tým, kto vám postráži psa, poleje kvety či záhradu. Cez internet môžete nájsť niekoho, kto prichádza v danom čase do vášho mesta a za protislužbu hľadá ubytovanie...

Skvelé bartrové webstránky na „výmenu domov” či služby za dom sú:
www.craigslist.org
www.holi-swaps.com
www.exchangehomes.com
www.sabbaticalhomes.com
www.caretaker.org


Stážujte zadarmo!
Zúročí sa to. Mnohí mladí ľudia sú veľmi produktívni, majú diplomy a kurzy, no chýba im prax z danej oblasti. Internship je skvelý spôsob, ako ju získať. Ja som počas štúdia fotografie v USA „zadarmo” pracovala pre rôznych fotografov. Aj keď si mnohí povedia, že zadarmo pre nikoho robiť nebudú, bola to jedinečná príležitosť, ako sa dostať do blízkosti profesionálov, ktorí by o vás inak nemali záujem. V čase, keď som robila pre portrétovú fotografku Elizabeth, využívala aj internistov, ktorí boli o 30 rokov starší, ako som bola ja. Boli na dôchodku a jednoducho chceli ísť s dobou. Na veku nezáleží. Kamarátka Lenka, stylistka, takto zase pracovala v Londýne pre módnu návrhárku, ktorá jej za pomoc „platila” oblečením.


Oko za oko, zub za zub?
Nie nevyhnutne, no barter by mal byť rovnocenný. Niečo dáte a niečo v podobnej hodnote dostanete späť. Ľudia berú internshipy rôzne – nielen zamestnávatelia, ale aj stážisti. Napríklad Elizabeth je človek, ktorý si váži, že pre ňu ľudia pracujú zadarmo, a snažila sa nás za odplatu dobre zaučiť. No pracovala som aj pre takých, ktorí si pojem internista plietli so sluhom a navonok nás len využívali. Ale človek sa naučí aj zo zlej skúsenosti. Dnes si uvedomujem, že sa oplatilo byť aj „poskokom” pre profesionála tam. Všeličo sa na vás nalepí aj tak, stačí mať oči otvorené. Hlavné je poznať mieru a nedať sa využívať príliš dlho.
Uhorková sezóna vás nemusí položiť na lopatky
Ak nemáte stále zamestnanie so stabilným platom, isto dobre poznáte pojem uhorková sezóna, keď ide biznis jednoducho pomalšie. Podnikateľka Sandra, majiteľka salónu krásy, ju zažíva pravidelne po Vianociach, počas letných prázdnin, ale aj v septembri, keď idú deti do školy a ženy sa sťažujú na zvýšené výdavky s tým spojené. Vďaka bartru má však viacej zákazníčok, ktoré by za normálnych okolností neprišli. Dostanú skrášľujúce kúry zadarmo. Ona zas využije to, čo môžu ony ponúknuť jej.


Bartrujte svoje umenie a zviditeľnite sa


Pred dvoma rokmi sme s priateľom trávili dovolenku na Havaji. Keď majitelia B&B zistili, že som fotografka, ponúkli mi ako barter za nafotografovanie ich interiéru na webstránku bezplatný pobyt u nich v dome. Vtedy som si spomenula na slová svojho vedúceho katedry fotografie. Povedal, že umenie nie je ľahký biznis, no je skvelé na bartrovú výmenu za služby. Sám dokázal vymeniť fotografie za cestovanie lietadlom až po opravu auta. Ide len o to, či sa dokážete predať. Prijala som, a vyplatilo sa. Okrem skvelej dovolenky mám nových priateľov.

Na to, aby ste bartrovali svoje diela, však nemusíte byť umelkyňa v pravom zmysle slova. Možno robíte gélové nechty, bytový dizajn, viete strihať vlasy… Váš výtvor je vaša vizitka a vaša reklama. Preto sa ho musíte snažiť dostať na čo najviac miest – zvyšuje to šance zaujať ostatných. Dobre poznáte vety „Jéj, ty máš skvelý účes, kto ťa strihal? Ty máš krásne šaty, kto ti ich ušil?”. Preto vždy, keď ho môžete vybartrovať za niečo, za čo by ste museli normálne platiť, neváhajte.


Jarné upratovanie šatníkov


V zahraničí sú obľúbené tzv. Bitch and Swap party. Ak priestory vašej skrine zaberajú veci, ktoré ste si kúpili s tým, že do nich schudnete, ale nikdy sa tak nestalo, alebo si niektoré kúsky jednoducho už odžili svoje, spravte si výmenný večierok s kamoškami. Prebieha to tak, že vec predstavíte a tá, ktorej sa zapáči, si ju zoberie. Ak je o ňu veľký záujem, namiesto bitky si ju každá vyskúša, a tej, ktorej sa hodí najviac, ju „odklepnete”. Ostatné majú smolu, no aspoň majú zaručené, že si neodnesú niečo, čo im aj tak nesadne.


Hurá, idem bartrovať!


Ak vás barter zaujal, no zatiaľ nemáte odvahu ho niekomu osobne navrhnúť, navštívte bartrovacie webstránky, alebo začnite s vecami menšej hodnoty.
Barter si naplánujte vtedy, keď je v kurze: Doučovanie detí pred skúškami, hodiny snoubordingu v zime, letné veci s kamoškami na jar, daňové poradenstvo vo februári či v marci…
Spravte si zoznam servisov či vecí, ktoré môžete ponúknuť. Potom zoznam toho, čo by ste potrebovali – a skúste ich skĺbiť.


Zistite si ceny, v akých sa vaše služby či veci, ktoré chcete bartrovať, pohybujú, aby ste vedeli, čo žiadať ako protihodnotu.
Pri bartri platí to isté pravidlo ako pri obchode – potrebujete vyvolať záujem potencionálneho kupcu. Preto ak niečo ponúkate na internete, dobrá fotografia a opis veci je základ.
Barter je biznis. Vďaka nemu sa môžete naučiť správne vyjednávať, aby ste boli silná a kreatívna aj v iných oblastiach.
Chcete sa niečoho naozaj zbaviť? Ponúknite bonus! Napríklad: ak si zoberiete túto starú kuchynskú rúru, dám vám k tomu aj hrnce a vy mi za to pomôžete v záhrade...
Kľúčom k úspešnému bartru je dôvera medzi dvoma stranami. V mnohých prípadoch mu predchádza výmena e-mailov, fotografií, telefonovanie, stretnutie. Nebojte sa vypýtať si referencie. Ak máte zlé tušenie, radšej poďakujte a odmietnite.
Buďte seriózna. Ak vám už druhá strana splnila svoju službu či dala tovar, nečakajte ani vy, aby ste nevyvolali nedôveru.
Hoci ťažko nájdete dve rozdielne veci či služby, ktoré majú tú istú hodnotu, nelámte si s tým hlavu. Rozdiel sa dá jednoducho doplatiť a stále ušetríte.