KLIENT

Prihlásenie do klientskej zóny
Prihlásiť >

POŽIADAVKY

Rýchly výber >

Najnovšie ponuky (4)

Hnojivo bi-omin 1 - na trávu Ponúkame komplexný systém hnojenia trávnika v priebehu celého vegetačného roka. Tekuté hnojivo bi-omin 1 na trávu je koncentrov... viac >
Tonery Ponúkame reno­vo­vané aj origi­nálne kazety pre tlačiarne a špeciálne tlačové zaria­denia. viac >
Ubytovanie Ponúkam ubytovanie v penzióne Horec v peknom prostredí blízko Banskej Bystrice na firemné akcie, školenia, víkendové pobyty... viac >
Nakladače AVANT Klientom bartrového systému ponúkame univerzálne, kĺbové nakladače AVANT, s celoročným využitím. V ponuke je 6 modelových sérií... viac >

Nové bartrovanie v USA


http://money.cnn.com/2012/01/17/pf/local_currency/index.htm

NEW YORK (CNNMoney) - Môže sa to zdať ako peniaze pre outsiderov, ale napriek tomu rastie počet komunít v celých Spojených štátoch, ktoré používajú miestnu menu na podporu svojej ekonomiky a chránia sa tak pred rozsiahlou národnou hospodárskou krízou.

 

 

Zatiaľ čo bolo v roku 2009 v Spojených štátoch len asi 20 aktívnych komunít s lokálnou menou, nedávno nastala ich obnova, s najmenej tuctom komunít , ktoré zaviedli ich vlastnú menu v posledných niekoľkých rokoch, odhaduje Loren Gatch, profesor politických vied na University of Central Oklahoma, ktorý skúma tieto alternatívne meny. Okrem toho, u týchto mien, ktoré počas rokov sledoval, videl strmý nárast záujmu o ne, kde sa v niektorých prípadoch zdvojnásobil počet ich členov.

"Ekonomická nestabilita je v ľudských mysliach" povedal Gatch.
Teraz, dokonca aj vlády skúmajú tieto možnosti. Zákonodarcovia vo viac ako 10 štátoch, vrátane Virginie, Georgie, Južnej Karolíny, Tennessee a Idaho, si medzi sebou vymieňajú návrhy na zavedenie alternatívnych mien - z ktorých mnohé by mohli byť vydané v podobe zlatých a strieborných mincí.

Ústava zakazuje jednotlivým štátom tlačiť a vydávať papierové peniaze ako zákonné platidlo, ale majú dovolené používať mince ako platidlo, povedal Gatch. Jednotlivé komunity však môžu vytvárať svoje vlastné meny - vrátane papierových bankoviek. Každý to ale môže urobiť – iba ak sú tieto peniaze ľahko odlíšiteľné od amerických dolárov a ich hodnota je viazaná na americký dolár, aby príjmy zostali zdaniteľné.

Faktor strachu.

Francis Ayley, zakladateľ Life Dollars, meny, ktorá vznikla v Bellinghame, Washington, v roku 2004, uviedol, že obava z nedostatku amerických dolárov a frustrácia z prepadu v rastúcom bohatstve v krajine privádza stále viac ľudí k ich mene. Keďže väčšina transakcií prebieha on-line a prostriedky sú prevádzané priamo medzi členmi, prísun Life Dollars je neobmedzený, povedal.

Počet ľudí alebo firiem ktorí sa rozhodli používať túto menu, alebo členovia, na ktorých sa odvoláva Ayley, sú relatívne stabilní počas posledných 250 až 350 rokov. Ale v posledných dvoch rokoch sa počet členov zdvojnásobil na viac ako 700. Používanie tejto meny sa rozšírilo od Bellinghamu do Seattlu, kde sa 75 nových členov zaregistrovalo v posledných šiestich mesiacoch. Ayley odhaduje, že boli uskutočnené transakcie za viac ako $ 1 milión dolárov.

Veselé peniaze? 11 miestnych mien
"Mnoho ľudí je bez peňazí, pretože sú nezamestnaní alebo blízko k nezamestnanosti ... mnohí z nich sa pýtajú, čo sa tvrdilo o ekonomike a spôsobe, akým údajne funguje voľný trh," povedal Ayley.

John Poling, spoluzakladateľ Hour Cascadia Exchange v Portlande, Ore, ktoré bolo založené v roku 1993, povedal, že záujem o jeho menu, nazývanú "CHE" bol slabnúci až do posledných pár rokov. Teraz, uprostred obáv, že národné hospodárstvo sa rúca a americký dolár stráca svoju kúpnu silu, starí členovia začali byť opäť aktívni a rozbieha sa tak nové členstvo. Bartrové výmeny dokonca expandujú do okolitých komunít.

Kým je pevný výmenný kurz pre CHE - každý CHE sa rovná asi 10 amerických dolárov - mena vznikla na podporu jednotlivcov a firiem - k výmene tovaru a služieb na miestnej úrovni. Fungujú tiež mesačné aukcie, kde členovia môžu nakupovať a predávať tovar za CHE.

"Ekonomika je v problémoch a ľudia neveria Federálnym rezervám a neveria vláde, takto sa môžu obrátiť niekde kde môžu stále podnikať, dokonca aj keby sa banky zatvorili" povedal Poling.

Miestna podpora: Mnoho alternatívnych mien bolo vytvorenýcch v snahe udržať bohatstvo v rámci komunít a podporiť tak miestne podnikanie.

Mo Charbonneau, správca "Bay Bucks" doplnkovej papierovej meny, ktorý začal v Traverse City, Michigan v roku 2006, povedal, že mena je "vlastný miestny stimulačný program" komunity.

"Na základe všetkého čo sa deje v ekonomike a v bankovom sektore, ľudia venujú väčšiu pozornosť miestnej komunite a zvyšuje sa ich povedomie o udržanie peňazí v našej komunite" povedal Charbonneau.

Uzatváranie stávok na dolár v roku 2012

Asi 100 firiem teraz používa Bay Bucks (bartrové doláre) a niektoré spoločnosti dokonca nedávno začali používať túto menu ako súčasť mzdy zamestnancov.

Miestni bartroví partneri, v Fayetteville, Arkansas, kombinujú miestnu menu ktorá sa nazýva "Obchodný Dolár", ktorý má rovnakú hodnotu ako americký dolár, so staromódnou priamou výmenou.

Napríklad majiteľ autoopravovne môže vymeniť olej v niektorom aute, a majiteľ tohto vozidla, mu zaplatí v Obchodných dolároch. Opravár potom môže použiť tieto miestne peniaze v miestnej reštaurácii, alebo dokonca aj u zubára. A pretože cieľom je pomôcť miestnym podnikom, musia byť členovia lokálni - žiadne veľké korporácie nie sú povolené.

"Keď idete do Home Depot a kúpite za 100 US dolárov drevo, niektoré z tohto zisku opúšťa svoje mesto a ídú do inej časti sveta, nikdy sa nevrátia," povedal Rich Creyer, spoluzakladateľ lokálnej meny. "Tým, že používame Obchodné Peniaze, vytvorili sme uzavretý systém. Je to naša malá ekonomika a krajina v akváriu."